Příběh Michala

o jeho změně z hodného kluka na vědomého muže

Z hodného kluka (sebe)vědomým mužem

Po částech jsem svůj příběh sdílel s muži v kruhu u ohně, ale ještě nikdy to nebylo v kompletní formě. Rád bych tímto poděkoval i svým průvodcům, kteří mě nejvíce ovlivnili: Richardu Vojíkovi, Richardu Gonzorovi, Denise Říha Palečkové a Jiřině Slámové. Možná tenhle článek někoho z vás inspiruje k tomu, že chcete svůj život žít jinak. Já jsem tehdá nechtěl.

Vyrůstal jsem jako hodný kluk. Rodiče mě chránili, aby se mi nic „zlého“ nestalo, takže jsem často ve zkušenostech zaostával za svými vrstevníky. Když se mě ptali, na jakou bych chtěl jít střední školu, odpověděl jsem jednoznačně, že na to prestižní gymnázium, kam chodili moji rodiče i prarodiče. Žádnou jinou alternativu jsem tehdy neviděl a připravoval jsem se na kariéru ajťáka ve státní správě, který chodí vytahovat zaseknutý papír z tiskáren.

A co holky, jak na ně? 

A co holky? Aby mě nějaká chtěla, tak přeci ze sebe musím udělat šaška, sportovce nebo tvrďáka. Ani jedno jsem fakt nebyl a přetvářka působila tak nepřirozeně, že se mi všechny vysmály. Začal jsem holkama tak trochu pohrdat, ale byla to jen zástěrka smutku, že se mnou nechtěly chodit a spát.

Jak tohle změnit? Hodně jsem o tom přemýšlel, ale vůbec jsem netušil, co bych mohl udělat jinak, aby se můj život stal žitelnějším. Snažil jsem se vše přijmout tak, jak je a ve 24 letech jsem raději ani žádný zajímavý život nechtěl. Bál jsem se rozhodnutí, bál jsem se výzev, chtěl jsem hlavně klid, neriskovat a nesnít.

Tady by příběh mohl skončit.
Náš Michal žil poklidným a spokojeným životem bez přátel, bez rodiny a dožil se krásných 36 let, kdy odešel v důsledku své neautentičnosti a nedůvěry sám v sebe.

Velká příležitost ke změně

Ne, nestalo se. Po vysoké škole přišla krize, úřady ajťáky nenabíraly a po 7 měsících na úřadu práce mě přijala firma, která v minulosti vyráběla známý sledovací systém Tamara. Náš tým vedl Američan, který měl pro mě velké plány a u mě nad strachem zvítězila touha to někam dotáhnout. Po pár týdnech jsem už letěl na služební cestu do Japonska a začal konfigurovat systémy, pomocí nichž se řídí letový provoz.

Vše jsem se učil za pochodu, nebyl čas dělat věci správně, když polovinu roku trávím na cestách. Návody neexistovaly, myslel jsem že mi stresem a zodpovědností vypadají všechny vlasy na hlavě. Zažil jsem asi nejšílenější období mého života. Byl to takový přechodový rituál, kdy po překonání náročných situací přichází schopnost postavit se za sebe, svojí práci a výsledky, vidět svoji hodnotu na trhu práce i zkušeností.

Naučil jsem se si říkat o peníze, o povýšení, o zajímavé projekty v zemích Afriky a blízkého východu, kde k přípravě na cestu patří i základní kurz střelby z Kalašnikovu. Díky tomuto korporátnímu přerodu z chlapce do muže, jsem najednou v pracovní sféře věděl přesně co chci, kam a proč jdu a co pro to udělat.

NEJHORŠÍ JE, KDYŽ O TOBĚ HOLKA ŘEKNE:

TY SI TAKOVEJ HODNEJ!

Ach ty ženy!

Ale ženy mi to stále nevěřily. Zamilovával jsem se do těch, které mi říkaly, že se se mnou necítí bezpečně, že se o mě nemůžou opřít a já se je věčně snažil přesvědčit, že stojím za to být jejich partnerem. Takže jsem pravidelně nosil květiny, kupoval letenky na dovolenou, nezapomněl na žádné výročí ani narozeniny a veškerý volný čas věnoval tomu, co jsem si myslel, že musím dělat, aby se mnou byla žena spokojená.

Samozřejmě to vůbec nefungovalo. Zůstával jsem v těchto nefunkčních vztazích i když jsem toužil po tom vyzkoušet sex s jinými ženami. Měl jsem stále strach, že přijdu aspoň o tu jednu ženu a že zůstanu sám. Netrvalo to ani 2 roky, kdy se vnitřní strachy a honba za štěstím své ženy transformovaly do atopického ekzému po celém těle. A to teprve roztočilo bludný kruh nízkého sebevědomí, pocitu oběti a žádné východisko.

V tomto čase a stavu jsem objevil osobně rozvojové semináře a individuální terapie. Bylo potřeba se mnohokrát rozejít, nesčetněkrát se nasrat, nepočítaně hodin probrečet. Trvalo to 5 let intenzivní práce na sobě, během které jsem se naučil jak na agresivitu, hněv a emoce obecně, jak si nastavit vlastní hranice a ekzém se pomalu zlepšoval.

Vědomý muž

Pak už ani nevím, jak se to stalo, ale začaly se okolo mě objevovat ženy a říkaly mi, že ze mě cítí klid, stabilitu a jasnou vizi. Měl jsem možnost si prožít trochu puberty (i když mi bylo už přes třicet), abych si ujasnil, o jaký vztah opravdu stojím a postupně pak našel partnerku, se kterou ho můžu žít přesně tak, jak jsem vždy chtěl.

Protože se mě lidé ptali, jak jsem ke změně došel, tak vznikly mužské kruhy, semináře pracující s dotekem a šamanskými medicínami a hlavně semináře pro muže, kde ukazuji techniky, které mi nejvíc pomohly na cestě od hodného kluka k sebevědomému muži.

Michal

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video